Sporttámogatások a Fővárosban

2017-re 220 millió Forintos támogatást hagyott jóvá a Főváros Közgyűlése a különböző sportfeladatok ellátására.

  • A Diákolimpiai fejlesztési projektre: versenyek, sportszer vásárlások, felkészítő tanárok díjazása, nemzetközi diák versenyek támogatására 50 millió Forint került betervezésre.
  • A Budapesti Sportiskolai rendszer támogatására 15 milliót terveztek. Ez 3 iskola: az Újbudai Grosics Gyula Sport Általános Iskola, a közép budai Csík Ferenc Általános Iskola és a belső pesti Vajda Péter Általános Iskola fejenkénti 5-5 millió Forint támogatását jelenti.
  • A kiemelt utánpótlás nevelő sportprogram támogatására 35 millió Forintot adnak. Az összeg az FTC kézilabda utánpótlásra fordítódik, ahol 400 gyermek sportol leigazolt versenyzőként.
  • A Budapesti Diáksport működtetésének feladataira 7 millió Forint áll rendelkezésre. E terület sikerei az elmúlt években: a 380 intézményben 40%-kal több fiatal sportol, mint azt megelőzően, így összesen 17 ezer tanuló vett részt a versenyeken.
  • A Budapesti Szabadidősport Szövetség is a támogatottak között található, 10 millió Forint támogatást kapott arra, hogy minél nagyobb létszámban sportoljanak a fővárosiak a szabadidejük hasznos eltöltésével, az egészségük megóvásának érdekében.
  • 2019-ben Budapest lesz Európa sportfővárosa, ezzel összefüggésben számos esemény szervezése zajlik, ennek költségeire 3,5 millió Forintot szavaztak meg a képviselők.
  • A budapesti területi sportszövetségek és sportági szakszövetségek által működtette versenyrendszer, valamint az azzal összefüggő feladatok támogatására összesen 22,8 millió Forintot tudnak elkölteni. A szövetségek által szervezett versenyeken 85%-ában gyermek és ifjúsági sport, szabadidősport versenyek támogatása az elsődleges. Ugyanakkor itt szerepel a felsőoktatási, a fogyatékosok, a természetbarátok, a harci művészetek és technikai tömegsportok szövetségeinek támogatása is. E körbe tartoznak a szakági sportszövetségek is (például Budapesti kajak-kenu szövetség és másik 23 szakági sportszövetség is)
  • A Budapesti Sportunió is támogatást kap feladatai ellátására, összesen 8 millió Forintot.

E grémium feladata a szövetségek közötti koordinálás, szakképzést szervez, bonyolít és összehangolja fővárosi sportfeladatok szakmai programjait. Fentieken kívül a teljesség igénye nélkül: egységes Budapesti Versenynaptárt hoznak létre, sport információs rendszert alakítanak ki, valamint EU sportkapcsolatokat építenek ki, szervezik a fővárosi és szövetségi sportértekezleteket.

A Diákolimpiával kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy már 30 %-kal nagyobb versenyzési lehetőséget biztosítanak a szervezők, mint az előző évben. A 10 kiemelt diákolimpiai sportág (asztalitenisz, atlétika, duatlon, játékos sportverseny, kézi-, kosár-, röplabda, labdarúgás, torna, úszás) mellett további, évente változóan 8-11 sportágban rendeznek plusz versenyeket.

E versenyek kapcsán támogatják a fejlődést:

  • részvételi és eredményességi alapon az iskolákat,
  • felkészítő pedagógusok elismerése, díjazása,
  • diákok jutalmazása, ösztönzése

Összegezve, a Fővárosi támogatási rendszer alappillére a Budapesten élő diákok és felnőttek szabadidő, utánpótlás versenyrendszer fenntartásának. Örömteli, hogy minden szinten egyre többen kapcsolódnak be az aktív, sporttal eltöltött szabadidő felhasználásába, ami óriási előre lépést mutat az előző évekhez képest.

 

Rátonyi Gábor

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.