Olimpiai Törvény: elfogadta a Parlament – 2016.06.08.

Miután az esetleges olimpia rendezés tervezett helyszínei között számos Zuglói helyszín szerepel, így kerületünk is érintett lehet a rendezvény kapcsán. Ma az Országgyűlés 84 %-os támogatással elfogadta az Olimpiai Törvényt, amely számos érdekes elemet tartalmaz. Magam is részt vehettem az eseményen, Tarlós István Főpolgármester Úr megbízásából. A törvény bevezetője: „Magyarország a modern kori olimpiákon száznyolcvanhat arany, száznegyvennyolc ezüst és százhetven bronzérmével, valamint a paralimpiai játékokon elnyert harminchárom arany, negyven ezüst és ötvenöt bronzérmével a világ legeredményesebb tíz sportnemzete közé tartozik.

Magyarország kiemelkedő szerepet játszott a modern olimpizmus megteremtésében és azóta is aktív, megbecsült tagja a nagy játékok mozgalmának, az olimpiai közösségnek. A viharos XX. század nem adta meg a lehetőséget, hogy Magyarország rendezője is lehessen az egyetemes sport legnagyobb ünnepeinek, az olimpiai és paralimpiai játékoknak. Hisszük, hogy most elérkezett az idő arra, hogy hazánk a történelem során először megrendezze a 2024. évi XXXIII. nyári olimpiai és a XVII. paralimpiai játékokat és azon vendégül lássa a világ sportolóit, nemzeteit.

A törvény számos bizottságot, testületet hozott létre az előkészületek és a sikeres pályázat érdekében: Sportolói Bizottság, Olimpiai Védnökök Testülete (bankárok, gazdasági és kommunikációs, valamint egyéb szakemberekből áll), Olimpiai Egyeztető Fórum (az érdekelt területek képviselői), továbbá a Budapest 2024. Zrt. A testületek a 2017-es pályázatokat elbíráló és az olimpia megrendezését odaítélő Limai NOB ülésig működnek majd.

A rendkívül sokrétű és szerteágazó feladat ellátására létrehozták az Olimpiai Megvalósíthatósági Hatóságot, – amely többek között – jogosult a játékok előkészületeinek koordinálására; a kisajátítások, szerződéses kötelezettségek vállalására, építésügyi hatósági eljárások kezdeményezésére, létesítések, beruházások, energia szolgáltatások körében a szükséges munkák lebonyolítására, közlekedési utak-terek kialakítására, szolgáltatások biztosításával összefüggő munkálatokra, nem utolsó sorban a játékok utáni (gazdasági és szakmai) eredmények kimutatására. Idetartozik a játékok nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítése is.

Érdekességnek számít az olimpiai vízum szabály is, amely könnyebbé teszi a beutazást játékokra érkező hivatalos személyeknek és a munkavégzésre érkezőknek, akik szintén az előkészületekben vesznek majd részt (kommunikáció, információ és egyéb szakterületek). Egy olimpia közlekedési tervet is kell készíteni, aminek összhangban kell lennie a nemzeti közlekedés fejlesztési stratégiával és egyéb fejlesztési tervekkel. A játékok pályázata közfeladatnak minősül, elsőbbséget élvez más feladatokkal szemben a pályázat elnyerése esetén. A garanciák, amiket vállalni kell szintén – a teljesség igénye nélkül – számos érdekességet tartalmaz: nem lehet a városban vagy annak környékén más olyan jelentős esemény, amelynek hatása lehet az olimpia sikeres szervezésére, finanszírozására, lebonyolítására, a médiában való megjelenésre.

 

Előírás, hogy nem lehet jogtalan utcai árusításokat eszközölni, a játékokhoz köthető hamis árukat forgalmazni, jogtalan élő online közvetítést sugározni vagy jogtalan képeket közzé tenni. A szolgáltatások hivatalos szállítói (a NOB által kijelölt) illeték, vám és adó nélkül hozhatják be a berendezéseket, felszereléseket.

Hirdetési felületek a rendező város és a NOB között a Játékok helyszínein és azok ötszáz méteres körzetében, tömegközlekedési eszközökön, reptereken.

Garanciát kell vállalni az ingyenes elérhetőségre az olimpia ideje alatt a rendvédelmi, biztonsági, egészségügyi, közlekedés hatósági, az idegenrendészeti, vám és adóhatósági szolgáltatásokra a Szervező Bizottság számára. Nyilatkozatot kell adni a tisztességtelen árképzés megakadályozására, különös tekintettel a nézők által igénybe vett szálláshelyek és szolgáltatások területén. Garanciát várnak ezeken felül a telekommunikációs infrastruktúra és szolgáltatás javításra, a városi és regionális közlekedés az olimpia szolgálatába állítására, a sajtószabadságra, a biztonságos, békés ünneplés biztosítására.

A törvényből látható, hogy fantasztikus fejlesztések indulhatnak meg az infrastruktúrák vonatkozásában, amelyek a közlekedésen keresztül az informatikán, a kommunikáción át sok területet ölelnek fel.

A beruházások nagy százaléka amúgy is a nemzeti fejlesztési tervben szerepel, így a kettőt összekötve gyorsabban valósulhatnak meg. Azt kevesen tudják viszont, hogy a rendező város egymilliárd dollár támogatást kap a rendezéshez. A pályázat benyújtásának költségeit a NOB vállalja magára. Az úthálózat, gyorsvasút hálózat, reptér, bicikli úthálózat, gyalogos hidak mind fejlesztésre kerülnek. Talán ismert a történelemből: Budapest az 1896-os Millennium emlékév kapcsán indult hatalmas fejlődésnek, akkor alakult ki a mai Budapest városstruktúrája és épültek meg a szebbnél szebb épületek, terek, utak. Most egy hasonló lehetőséget kapnánk az olimpia megrendezésének ide ítélésével. Ami most megvalósulna, azt harminc, negyven év alatt sem biztos hogy megépítenénk, fejlesztenénk, felújítanánk. Az esély megvan rá, mert az új NOB program, az Agenda 2020, az régióknak és nem a metropolisoknak gondolja odaítélni a rendezés jogát, a fenntarthatóságra, a több városra és az olcsó olimpiára hivatkozva. A NOB véget akar vetni a gigantikus olimpiák korszakának és ebben azért látszik esély számunkra, mert kelet-közép Európa még nem rendezhetett eddig olimpiát, márpedig ez a régió is sorra kell kerüljön egyszer. Talán most és itt, nálunk van esély erre a történelmi eseményre!

 

Rátonyi Gábor

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.