Legyen futókör a Városligetben!

Több mint egy évtizede alakították ki a modern borítású szabadidős futópályát a Margitszigeten, amelyet mérések szerint több ezren használnak nap mint nap. A pálya egyre több helyen foszladozott, az árvíz is sokat rontott az állagán. Ezért felújításba kezdett a Fővárosi Önkormányzat. Néhány héten belül felújítva átadják: újra birtokba vehetik a futók.

A pálya nagy hátránya, hogy nehezen közelíthető meg. A Szigeti parkolóhely pedig méregdrága. Adódik a kérdés: miként lehetne bővíteni a közel 2 milliós főváros méltatlanul csekély, szabadidősportra – és elsősorban futásra – alkalmas lehetőségeit?

Nos, a válasz adott: az egyik legjobb lehetőségként kínálkozik a Városliget.

A park szélein kitaposott ösvényen futnak már évtizedek óta a mozgás szerelmesei (magam is sok edzést lefutottam itt több évtizeddel ezelőtt) nedves időben, sárban, száraz időben keményre száradt agyagon. Évekkel ezelőtt készültek már tervek és prezentációk (ma is tudom az elérhetőségeiket) egy esetleges futókör kialakításának szándékával, ezek azonban fiókok mélyén pihenve várják, hogy egyszer majd elővegyék őket… Amúgy Baán Lászlóval, a Városligeti Projekt kormánybiztosával is beszélgettem erről, akinek nagyon tetszett az ötlet. Azóta azonban se kép, se hang a futókörről. A terveket elő kellene venni, mert nagyon nagy igény lenne rá. Megépülhetne egy olyan két sávos, műanyag borítású, egész évben használható majd 3 kilométer hosszú futókör, amely világítással, mosdó kialakítással az európai igényeknek megfelelő, ideális szabadidő helyszín lenne. Ráadásul sokkal jobb parkolási és tömegközlekedési feltételekkel bírna (földalatti, troli, villamos, busz), mint a Margitszigeti futópálya.

Nem utolsó sorban jegyzendő meg: a Városliget közvetlen közelében 5 iskola található kb 2500 fős diáklétszámmal. Számukra gyalogosan elérhetővé válna a futókör, plusz területet kínálva a mindennapos testnevelés megvalósításához. Ezerszer jobb lehetőség -véleményem szerint – télen-nyáron a szabadban futni, mint – még sajnos kényszerből sok helyen – az iskola folyosóin tornázni. Más fontos intézmények is közel esnek a Városligethez: a fogyatékkal élők szabadidős sportolási palettája is bővülne a pálya elkészültével. Már csak azért is, mert nagyon sok helyen nincs akadálymentesített pályára jutási lehetőségük.

Meg kell említeni azt a sok ezer fiatalt is, akik a Ligethez közeli nagy egyesületekben sportolnak: BVSC, MTK, KSI, BHSE, többletként pedig a kisebb zuglói és a szomszédos kerület egyesületeinek fiataljait. Egy ilyen pálya létrejötte, ingyenes, folyamatos, időjárástól szinte teljesen független felkészülési lehetőséget biztosíthatna.

A több tízmilliárdos kulturális-múzeumi negyed Városligetben történő létrehozásának tervei között nem csak épületek felépítése, felújítása, parkok létrehozása, hanem sportolási felületek kialakítása is szerepel. A nagyjából 250 millió forintra becsült korszerű futópálya építése lehetne akár e koncepció része is, a több tízezer fővárosi amatőr sportoló legnagyobb örömére. Zugló lehetne kezdeményezője (vagy folytatója) a nagy igényt kielégítő, az egészségmegőrzés az egyén számára pénzbe nem kerülő sportolási lehetőség megvalósításának.

 Rátonyi Gábor

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.